Nastavno osoblje koje radi sa djecom ima veliku odgovornost, ali i svijest, o tome da u svakom trenutku, u nekome od njih, dijete može da prepozna osobu koja mu može pomoći da se izbori sa nasiljem koje trpi u porodici, u školi, itd., te da neće biti odbačeno i osuđeno zbog svog trenutnog ponašanja u školi.

Stoga je u subotu, 21.1.2023. godine, u hotelu „Jelena“, održan trening za voditelje radionica (učitelje, nastavnike i stručne saradnike) u okviru projekta „Škola kao sigurno mjesto – pilot projekat“.

Svrha ovog projekta je podizanje svijesti učenika osnovnih i srednjih škola u Brčko distriktu o problemu vršnjačkog nasilja, kroz razvijanje socijalnih vještina i rezilijentnosti, a takođe i razvijanje kompetencija stručnjaka iz oblasti obrazovanja. Učesnici su na ovom treningu imali priliku da se upoznaju sa teorijskim osnovama pojma rezilijentnosti kroz jačanje kapaciteta i snaga učenika, razvijanjem samopoštovanja, slike o sebi, prevazilaženjem kriznih situacija i sl., te o osnovnim pravilima radioničarskog rada. Pored upoznavanja sa teorijskim osnovama programa, rezultatima ovakvog programa koji je proveden u Republici Srbiji i njihovim iskustvima, uslijedila je i praktična obuka kako da sami realizuju radionice iz projekta koje su tematski i sadržajno prilagođene učenicima osnovne i srednje škole.

Obuku su realizovali iskusni stručnjaci u radu sa djecom i mladima, ali i u edukaciji odraslih. Ekspert predavač je bila sertifikovani trener, Katarina Majkić, u okviru programa „Škola kao sigurno mesto“ namijenjen profesionalcima u obrazovanju i socijalnoj zaštiti u okviru projekta „Jačanje snaga deteta u cilju prevencije nasilja“, a koji je proveden u Republici Srbiji.

Svim učesnicima su, nakon treninga, proslijeđene prezentacije i podijeljen im je materijal sa radionicama koje će realizovati u radu sa učenicima. Na treningu su učestvovali nastavnici, učitelјi i stručni saradnici iz četiri osnovne škole sa područja cijelog Brčko distrikta, i to: JU Prva osnovna škola, JU Četvrta osnovna škola, JU Šesta osnovna škola i JU Deseta osnovna škola.

Cilј ovog treninga je bio da se učesnicima daju alati, znanja i vještine kako bi svoje učenike upoznali sa problemom vršnjačkog nasilja i razvijali kod njih vještine prevazilaženja kriznih situacija, ali istovremeno i da prepoznaju svoju ulogu kao značajnih odraslih osoba kojima djeca mogu da se obrate kada imaju problem ili se nose sa nekom teškoćom. Trening je protekao u radnoj i prijatnoj atmosferi, kvalitetnoj diskusiji i pozitivnoj energiji. Svi učesnici su bili vrlo aktivni i spremni na usvajanju novih znanja i vještina. Nakon treninga, svim učesnicima su uručene Potvrde o učešću.

Projekat „Škola kao sigurno mjesto – pilot projekat“ je finansiran sredstvima Vlade Brčko distrikta, Odjeljenja za evropske integracije i međunarodnu saradnju, putem Javnog poziva